SEK222M025ST
SEK222M025ST
Part Number: SEK222M025ST
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Mallory
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Ratings -
  • Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
  • Voltage - Rated 25 V
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
  • Package / Case Radial, Can
  • Capacitance 2200 µF
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm @ 120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency 1.23 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 1.476 A @ 10 kHz