SDT01F24D15
SDT01F24D15
Part Number: SDT01F24D15
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: XP Power
Description: DC/DC CONVERTER +/-15V 1W
  • Number of Outputs 2
  • Power (Watts) 1 W
  • Voltage - Output 1 15V
  • Voltage - Output 2 -15V
  • Type Isolated Module
  • Efficiency 81%
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Voltage - Input (Min) 21.6V
  • Voltage - Input (Max) 26.4V
  • Package / Case 6-SIP Module, 5 Leads
  • Current - Output (Max) 34mA, 34mA
  • Standard Number 62368-1
  • Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)