SCT01F05S3V3
SCT01F05S3V3
Part Number: SCT01F05S3V3
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: XP Power
Description: DC/DC CONVERTER 3.3V 1W
  • Control Features -
  • Power (Watts) 1 W
  • Voltage - Input (Min) 4.5V
  • Voltage - Input (Max) 5.5V
  • Voltage - Output 1 3.3V
  • Type Isolated Module
  • Package / Case 4-SIP Module
  • Efficiency 74%
  • Voltage - Isolation 1 kV
  • Current - Output (Max) 303mA
  • Standard Number 62368-1
  • Size / Dimension 0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)