SCT01F05S15
SCT01F05S15
Part Number: SCT01F05S15
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: XP Power
Description: DC/DC CONVERTER 15V 1W
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Control Features -
  • Power (Watts) 1 W
  • Voltage - Input (Min) 4.5V
  • Voltage - Input (Max) 5.5V
  • Voltage - Output 1 15V
  • Efficiency 83%
  • Type Isolated Module
  • Package / Case 4-SIP Module
  • Voltage - Isolation 1 kV
  • Current - Output (Max) 67mA
  • Standard Number 62368-1
  • Size / Dimension 0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)