SCP30D12-UDN
SCP30D12-UDN
Part Number: SCP30D12-UDN
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: SolaHD
Description: AC/DC DIN RAIL SUPPLY +/-12V 29W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Approval Agency CE, cURus
  • Voltage - Output 1 12V
  • Number of Outputs 2
  • Voltage - Output 2 -12V
  • Operating Temperature -25°C ~ 65°C
  • Efficiency 68%
  • Power (Watts) 29W
  • Voltage - Output 5 -
  • Current - Output (Max) 1.2A, 1.2A
  • AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Standard Number 60950-1
  • Features IP20, Universal Input
  • Input Type AC or DC
  • DC Voltage - Input (Max) 375V
  • DC Voltage - Input (Min) 100V
  • Size / Dimension 2.55" L x 1.29" W x 4.71" H (65.0mm x 33.0mm x 120.0mm)