SC16S-12.5PF20PPM
SC16S-12.5PF20PPM
Part Number: SC16S-12.5PF20PPM
Product Classification: Crystals
Manufacturer: Seiko Instruments
Description: CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Mode Fundamental
  • Type kHz Crystal (Tuning Fork)
  • Frequency 32.768 kHz
  • Frequency Stability -
  • Frequency Tolerance ±20ppm
  • Load Capacitance 12.5pF
  • Package / Case 2-SMD, No Lead
  • Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 90 kOhms
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)