SC1200-270-ASC
SC1200-270-ASC
Part Number: SC1200-270-ASC
Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
Description: CAPACITOR 1200F 0%/20% 2.7V CHAS
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing -
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Screw Terminals
  • Package / Case Axial, Can - Screw Terminals
  • Capacitance 1200 F
  • Voltage - Rated 2.7 V
  • Tolerance 0%, +20%
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 0.58mOhm
  • Size / Dimension 2.370" Dia x 2.488" L (60.20mm x 63.20mm)