SC0350-270-RSS
SC0350-270-RSS
Part Number: SC0350-270-RSS
Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
Description: CAPACITOR 350F 0%/20% 2.7V TH
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing -
  • Termination Solder Lug
  • Voltage - Rated 2.7 V
  • Tolerance 0%, +20%
  • Capacitance 350 F
  • Height - Seated (Max) 2.421" (61.50mm)
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • Operating Temperature -50°C ~ 65°C
  • Package / Case Radial, Can - Solder Lug - 4 Lead
  • Size / Dimension 1.254" Dia (31.85mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8mOhm