SA32-61GWB-2BCB
SA32-61GWB-2BCB
Part Number: SA32-61GWB-2BCB
Product Classification: LED Character and Numeric
Manufacturer: Kingbright
Description: 0.32" RA. 7-SEGMENT GREEN LED DI
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Characters 1
  • Display Type 7-Segment
  • Color Green
  • Wavelength - Peak 565nm
  • Common Pin Common Anode
  • Current - Test 10mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
  • Millicandela Rating 12mcd
  • Package / Case 10-DIP (0.200", 5.08mm)
  • Power Dissipation (Max) 62.5mW
  • t/Alpha Size 0.32" (8.00mm)
  • Size / Dimension 0.433" H x 0.307" W x 0.197" D (11.00mm x 7.80mm x 5.00mm)