SA18-11SURKWA
SA18-11SURKWA
Part Number: SA18-11SURKWA
Product Classification: LED Character and Numeric
Manufacturer: Kingbright
Description: 1.8" RED LED DISPLAY
Packaging: Tube
  • Part Status Active
  • Number of Characters 1
  • Display Type 7-Segment
  • Common Pin Common Anode
  • Color Red
  • Current - Test 10mA
  • Wavelength - Peak 645nm
  • Power Dissipation (Max) 75mW
  • Size / Dimension 2.205" H x 1.496" W x 0.433" D (56.00mm x 38.00mm x 11.00mm)
  • Millicandela Rating 310mcd
  • t/Alpha Size 1.75" (44.50mm)
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 5.55V
  • Package / Case 10-DIP (1.900", 48.26mm)