SA15-11SURKWA
SA15-11SURKWA
Part Number: SA15-11SURKWA
Product Classification: LED Character and Numeric
Manufacturer: Kingbright
Description: 1.5" RED LED DISPLAY
Packaging: Tube
  • Part Status Active
  • Number of Characters 1
  • Display Type 7-Segment
  • Common Pin Common Anode
  • Color Red
  • Current - Test 10mA
  • Wavelength - Peak 645nm
  • Power Dissipation (Max) 75mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.7V
  • Millicandela Rating 210mcd
  • t/Alpha Size 1.50" (38.10mm)
  • Package / Case 10-DIP (1.600", 40.64mm)
  • Size / Dimension 1.850" H x 1.305" W x 0.502" D (47.00mm x 33.15mm x 12.75mm)