SA10A-BULK
SA10A-BULK
Part Number: SA10A-BULK
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: TVS DIODE 10VWM 17VC DO41
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package DO-41
  • Applications General Purpose
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
  • Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
  • Power - Peak Pulse 500W
  • Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 29.4A