S6R1016WEB-UI10T
S6R1016WEB-UI10T
Part Number: S6R1016WEB-UI10T
Product Classification: Memory
Manufacturer: Netsol
Description: ASYNC. FAST SRAM 1M BIT, 64KX16,
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Memory Type Volatile
  • Memory Interface Parallel
  • Memory Size 1Mbit
  • Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
  • Memory Organization 64K x 16
  • Memory Format SRAM
  • Technology SRAM - Asynchronous
  • Package / Case 44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)