S4K2U1000D
S4K2U1000D
Part Number: S4K2U1000D
Manufacturer: SolaHD
Description: UPS ON LINE 1000VA 120V 3G
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Shelf Life -
  • Shelf Life Start -
  • Cord Length -
  • Voltage - Input 120V
  • Media Lines Protected -
  • Input Connector NEMA 5-15P
  • AC Outlets 6 (UPS)
  • Type Online (Double Conversion)
  • Backup Time - Max Load 18 minutes
  • Height 3.400" (86.36mm)
  • Applications General Purpose, Industrial Control
  • Output Connector NEMA 5-15R (6)
  • Form Rackmount, Tower
  • Voltage - Output 110V, 115V, 120V, 127V
  • Power - Rated 1kVA / 1000W
  • Approval Agency CE, CSA, cULus, FCC, UL
  • Size / Dimension 15.700" L x 16.900" W (398.78mm x 429.26mm)