S3M0016120K
S3M0016120K
Part Number: S3M0016120K
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: SMC Diode Solutions
Description: MOSFETS SILICON CARBIDES 1200V 1
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Type N-Channel
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Package / Case TO-247-4
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 30mA
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
  • Supplier Device Package TO-247-4
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 75A, 18V
  • Vgs (Max) +18V, -4V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 287 nC @ 18 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5251 pF @ 1000 V
  • Power Dissipation (Max) 732W (Tc)