S2M0040120F
S2M0040120F
Part Number: S2M0040120F
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: SMC Diode Solutions
Description: MOSFETS SILICON CARBIDES 1200V 4
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Type N-Channel
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
  • Package / Case TO-247-4
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 52mOhm @ 40A, 20V
  • Supplier Device Package TO-247-4
  • Vgs (Max) +20V, -5V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 92.1 nC @ 20 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1904 pF @ 1000 V