S1M1000170J
S1M1000170J
Part Number: S1M1000170J
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: SMC Diode Solutions
Description: MOSFETS SILICON CARBIDES 1700V 1
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
  • Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
  • Supplier Device Package TO-263-7
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.8A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 500µA
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V
  • Vgs (Max) +20V, -5V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3Ohm @ 2A, 20V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 20 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 160 pF @ 1000 V