S16LCC15-8-A
S16LCC15-8-A
Part Number: S16LCC15-8-A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: SMC Diode Solutions
Description: TVS DIODE
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Supplier Device Package 16-SO
  • Grade Automotive
  • Qualification AEC-Q101
  • Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
  • Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
  • Power - Peak Pulse 300W
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1A
  • Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V
  • Bidirectional Channels 8
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)