RY0805CT-50R0GN-2STR
RY0805CT-50R0GN-2STR
Part Number: RY0805CT-50R0GN-2STR
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Vishay
Description: 5W 50OHM ALN RF CHIP RESISTOR W/
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Tolerance ±2%
  • Temperature Coefficient -
  • Composition Thick Film
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package 0805
  • Power (Watts) 5W
  • Resistance 50 Ohms
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
  • Size / Dimension 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)