RVCU2010FT100K
RVCU2010FT100K
Part Number: RVCU2010FT100K
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Stackpole Electronics Inc
Description: RES, HV, 2010, 100 KOHM, 1%, 0.5
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Power (Watts) 0.5W, 1/2W
  • Resistance 100 kOhms
  • Ratings -
  • Composition Thick Film
  • Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
  • Tolerance ±1%
  • Temperature Coefficient 100ppm/°C
  • Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)