RVCU1206FT10M0
RVCU1206FT10M0
Part Number: RVCU1206FT10M0
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Stackpole Electronics Inc
Description: RES, HV, 1206, 10 MOHM, 1%, 0.33
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Composition Thick Film
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package 1206
  • Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
  • Tolerance ±1%
  • Temperature Coefficient 100ppm/°C
  • Resistance 10 MOhms
  • Power (Watts) 0.333W, 1/3W
  • Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage
  • Size / Dimension 0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)