RUA220M2CBK-1020S
RUA220M2CBK-1020S
Part Number: RUA220M2CBK-1020S
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: SURGE
Description: CAP ALUM 160V POLAR
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Ratings -
  • Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
  • Capacitance 22 µF
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
  • Voltage - Rated 160 V
  • Ripple Current @ High Frequency 207 mA @ 100 kHz
  • Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 130°C