RTPIS-025100
RTPIS-025100
Part Number: RTPIS-025100
Product Classification: Tape
Manufacturer: Blueshift
Description: TAPE POLYIMIDE AEROGEL 1"X8.3YDS
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Shelf Life 24 Months
  • Width 1.00" (25.40mm)
  • Adhesive Silicone
  • Thickness - Adhesive 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
  • Length 25' (7.6m) 8.3 yds
  • Thickness 0.0095" (9.5 mils, 0.241mm)
  • Storage/Refrigeration Temperature 77°F (25°C) or Below
  • Thickness - Backing, Carrier 0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)