RNCU1206BTE100R
RNCU1206BTE100R
Part Number: RNCU1206BTE100R
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Stackpole Electronics Inc
Description: RES AUTO, 100 OHM, 0603, 0.1%, 2
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Resistance 100 Ohms
  • Supplier Device Package 1206
  • Power (Watts) 1W
  • Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
  • Tolerance ±0.1%
  • Temperature Coefficient ±25ppm/°C
  • Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)