RMF3-470-JTW
RMF3-470-JTW
Part Number: RMF3-470-JTW
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: RCD Components
Description: RES MO AXIAL 2W
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Resistance 47 Ohms
  • Composition Metal Oxide Film
  • Features Flame Proof, Safety
  • Power (Watts) 3W
  • Temperature Coefficient ±100ppm/°C
  • Operating Temperature -55°C ~ 200°C
  • Size / Dimension 0.213" Dia x 0.598" L (5.40mm x 15.20mm)