RM100N40DFV
RM100N40DFV
Part Number: RM100N40DFV
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Rectron USA
Description: N Channel 100A 40V DFN5X6
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
  • Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
  • Operating Temperature 175°C (TJ)
  • Supplier Device Package 8-DFN (5x6)
  • Package / Case 8-PowerVDFN
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 30A, 10V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28.3 nC @ 10 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1827 pF @ 20 V