RM06J124CT
RM06J124CT
Part Number: RM06J124CT
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Cal-Chip Electronics, Inc.
Description: RES0603 5% 120K OHM
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±5%
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Resistance 120 kOhms
  • Composition Thick Film
  • Temperature Coefficient ±100ppm/°C
  • Power (Watts) 0.1W, 1/10W
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package 0603
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)