RM06F9R10CT
RM06F9R10CT
Part Number: RM06F9R10CT
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Cal-Chip Electronics, Inc.
Description: RES0603 1% 9.10 OHM
  • Features -
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Ratings -
  • Temperature Coefficient ±200ppm/°C
  • Composition Thick Film
  • Resistance 9.1 Ohms
  • Tolerance ±1%
  • Power (Watts) 0.1W, 1/10W
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package 0603
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)