RLD-2240-7-24
RLD-2240-7-24
Part Number: RLD-2240-7-24
Product Classification: Power Transformers
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: 50/60 HZ 36 VA 115/230V 115:24V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Weight -
  • Voltage - Primary 115V, 230V
  • Primary Winding(s) Dual
  • Secondary Winding(s) Dual
  • Center Tap No
  • Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 12V, Series 24V
  • Voltage - Isolation -
  • Current - Output (Max) Parallel 3A, Series 1.5A
  • Power - Max 36VA
  • Height - Seated (Max) 39.69mm
  • Size / Dimension 66.68mm L x 55.56mm W