RLD-2240-3-10
RLD-2240-3-10
Part Number: RLD-2240-3-10
Product Classification: Power Transformers
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: 50/60 HZ 2.4 VA 115/230V 115:10V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Weight -
  • Voltage - Primary 115V, 230V
  • Primary Winding(s) Dual
  • Secondary Winding(s) Dual
  • Center Tap No
  • Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 5V, Series 10V
  • Power - Max 2.4VA
  • Voltage - Isolation -
  • Current - Output (Max) Parallel 500mA, Series 250mA
  • Size / Dimension 34.93mm L x 28.58mm W
  • Height - Seated (Max) 30.16mm