RL-7500-3-150M
RL-7500-3-150M
Part Number: RL-7500-3-150M
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: FIXED IND 15UH 4.5A 27MOHM SMD
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Supplier Device Package -
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Shielding Shielded
  • Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
  • Package / Case Nonstandard
  • Material - Core -
  • Inductance 15 µH
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • DC Resistance (DCR) 27mOhm Max
  • Current Rating (Amps) 4.5 A
  • Current - Saturation (Isat) 4.5A
  • Size / Dimension 0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)