RL-5480HC-5-68
RL-5480HC-5-68
Part Number: RL-5480HC-5-68
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: FIXED IND 68UH 5.05A 48MOHM TH
Packaging: Bulk
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Tolerance ±10%
  • Inductance 68 µH
  • Material - Core -
  • DC Resistance (DCR) 48mOhm Max
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Frequency - Self Resonant 4.7MHz
  • Height - Seated (Max) 0.701" (17.80mm)
  • Current - Saturation (Isat) 5.5A
  • Package / Case Radial, Vertical Cylinder
  • Inductance Frequency - Test 10 kHz
  • Supplier Device Package Radial
  • Size / Dimension 0.626" Dia (15.90mm)
  • Current Rating (Amps) 5.05 A