RL-5480HC-4-56
RL-5480HC-4-56
Part Number: RL-5480HC-4-56
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: FIXED IND 56UH 3.3A 75MOHM TH
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Tolerance ±10%
  • Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
  • Material - Core -
  • DC Resistance (DCR) 75mOhm Max
  • Inductance 56 µH
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Current Rating (Amps) 3.3 A
  • Package / Case Radial, Vertical Cylinder
  • Inductance Frequency - Test 10 kHz
  • Frequency - Self Resonant 4.8MHz
  • Current - Saturation (Isat) 7.5A
  • Supplier Device Package Radial
  • Size / Dimension 0.480" Dia (12.20mm)