RL-5480HC-4-47
RL-5480HC-4-47
Part Number: RL-5480HC-4-47
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: FIXED IND 47UH 3.35A 73MOHM TH
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Q @ Freq -
  • Ratings -
  • Type Drum Core, Wirewound
  • Tolerance ±10%
  • Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
  • Material - Core -
  • Inductance 47 µH
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Package / Case Radial, Vertical Cylinder
  • Inductance Frequency - Test 10 kHz
  • Supplier Device Package Radial
  • DC Resistance (DCR) 73mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant 5.2MHz
  • Current Rating (Amps) 3.35 A
  • Size / Dimension 0.480" Dia (12.20mm)
  • Current - Saturation (Isat) 8.38A