RL-2250-30-20
RL-2250-30-20
Part Number: RL-2250-30-20
Product Classification: Power Transformers
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: 50/60 HZ XFMR 30VA 115V:20V CT
  • Weight -
  • Primary Winding(s) Dual
  • Secondary Winding(s) Dual
  • Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 10V, Series 20V
  • Voltage - Isolation -
  • Current - Output (Max) Parallel 3A, Series 1.5A
  • Power - Max 30VA
  • Center Tap Yes
  • Voltage - Primary -
  • Size / Dimension 66.68mm L x 30.16mm W
  • Height - Seated (Max) 39.69mm