RL-2250-20-16
RL-2250-20-16
Part Number: RL-2250-20-16
Product Classification: Power Transformers
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: 50/60 HZ XFMR 20VA 115V:16V CT
  • Weight -
  • Primary Winding(s) Dual
  • Secondary Winding(s) Dual
  • Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 8V, Series 16V
  • Power - Max 20VA
  • Height - Seated (Max) 41.28mm
  • Voltage - Isolation -
  • Current - Output (Max) Parallel 2.5A, Series 1.25A
  • Center Tap Yes
  • Size / Dimension 57.15mm L x 47.63mm W