RL-2240-4-24
RL-2240-4-24
Part Number: RL-2240-4-24
Product Classification: Power Transformers
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: 50/60 HZ XFMR 6VA 115V:24V CT
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Weight -
  • Secondary Winding(s) Dual
  • Center Tap No
  • Power - Max 6VA
  • Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 12V, Series 24V
  • Current - Output (Max) Parallel 500mA, Series 250mA
  • Voltage - Primary 115V
  • Primary Winding(s) Single
  • Voltage - Isolation 2500V
  • Size / Dimension 41.28mm L x 33.34mm W
  • Height - Seated (Max) 33.34mm