RL-1256-8-27
RL-1256-8-27
Part Number: RL-1256-8-27
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: FIXED IND 27UH 55A 2.6MOHM TH
  • Ratings -
  • Tolerance ±10%
  • Type Wirewound
  • Material - Core -
  • Inductance 27 µH
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Package / Case Radial, Vertical Cylinder
  • Inductance Frequency - Test 10 kHz
  • Supplier Device Package Radial
  • DC Resistance (DCR) 2.6mOhm Max
  • Current Rating (Amps) 55 A
  • Size / Dimension 2.400" Dia (60.96mm)
  • Current - Saturation (Isat) 102A
  • Height - Seated (Max) 2.600" (66.04mm)