RL-1256-1-330
RL-1256-1-330
Part Number: RL-1256-1-330
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: FIXED IND 330 UH 1.3A 336MOHM TH
  • Ratings -
  • Tolerance ±10%
  • Type Wirewound
  • Material - Core -
  • Inductance 330 µH
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Current Rating (Amps) 1.3 A
  • Current - Saturation (Isat) 3.8A
  • Package / Case Radial, Vertical Cylinder
  • Inductance Frequency - Test 10 kHz
  • Supplier Device Package Radial
  • Height - Seated (Max) 0.850" (21.59mm)
  • Size / Dimension 0.660" Dia (16.76mm)
  • DC Resistance (DCR) 336mOhm Max