RL-1256-1-100
RL-1256-1-100
Part Number: RL-1256-1-100
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Renco Electronics, Inc.
Description: FIXED IND 100UH 2.8A 95MOHM TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Tolerance ±10%
  • Type Wirewound
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 2.8 A
  • Inductance 100 µH
  • Operating Temperature -40°C ~ 130°C
  • Package / Case Radial, Vertical Cylinder
  • Inductance Frequency - Test 10 kHz
  • Current - Saturation (Isat) 7.5A
  • Supplier Device Package Radial
  • Height - Seated (Max) 0.850" (21.59mm)
  • Size / Dimension 0.660" Dia (16.76mm)
  • DC Resistance (DCR) 95mOhm Max