RKF052400720
RKF052400720
Part Number: RKF052400720
Product Classification: Heat Tape, Heat Blankets and Heaters
Manufacturer: BriskHeat
Description: LONG-LENGTH SILICONE RUBBER HEAT
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Wire Gauge -
  • Shape Rectangular
  • Approval Agency CE
  • Color Brown
  • Diameter -
  • Material - Insulation -
  • Thickness -
  • Width 0.500" (12.70mm)
  • Termination Wire Leads
  • Material Silicone Rubber
  • Length 60' (18.29m)
  • Voltage 240V
  • Power (Watts) 360 W
  • Attachment Method No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
  • Watt Density @ 12V 1 W/in²
  • Features Leads Potted, User Selectable Voltage
  • Type Heat Tape
  • Temperature Rating 450°F (232°C)
  • Length - Lead Wire 10.000" (254.00mm)