REC1206CT-50R0GN-98TR
REC1206CT-50R0GN-98TR
Part Number: REC1206CT-50R0GN-98TR
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Vishay
Description: 12W 50OHM BEO RF CHIP RESISTOR W
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Tolerance ±2%
  • Temperature Coefficient -
  • Composition Thick Film
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package 1206
  • Power (Watts) 12W
  • Resistance 50 Ohms
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
  • Size / Dimension 0.120" L x 0.060" W (3.05mm x 1.52mm)