RD925G-QA1-A503
RD925G-QA1-A503
Part Number: RD925G-QA1-A503
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: Marutsuelec
Description: POT 50K OHM 1/40W CARBON LOG
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Panel Mount
  • Number of Turns 1.0
  • Adjustment Type Side Adjustment
  • Resistive Material Carbon
  • Termination Style PC Pins
  • Built in Switch None
  • Rotation 300°
  • Actuator Type Slotted
  • Resistance (Ohms) 50k
  • Taper Logarithmic
  • Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
  • Number of Gangs 2
  • Actuator Length 0.591" (15.00mm)
  • Power (Watts) 0.025W, 1/40W