RD50S10JV50
RD50S10JV50
Part Number: RD50S10JV50
Product Classification: D-Sub Connector Assemblies
Manufacturer: Positronic
Description: CONN D-SUB RCPT 50POS CRIMP
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Contact Finish Gold
  • Number of Positions 50
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Connector Style D-Sub
  • Contact Type Signal
  • Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
  • Contact Finish Thickness Flash
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Backset Spacing -
  • Contact Material Copper Alloy
  • Connector Type Receptacle, Female Sockets
  • Number of Rows 3
  • Color Green
  • Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
  • Wire Gauge 20-24 AWG
  • Termination Crimp
  • Contact Form Machined
  • Current Rating (Amps) 7.5A
  • Voltage Rating 300V