RBT05W24S12
RBT05W24S12
Part Number: RBT05W24S12
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: XP Power
Description: DC/DC CONVERTER 12V 6W
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Control Features -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Power (Watts) 6 W
  • Current - Output (Max) 500mA
  • Type Non-Isolated PoL Module
  • Package / Case 3-SIP Module
  • Voltage - Input (Max) 36V
  • Voltage - Input (Min) 15V
  • Approval Agency CE, UKCA
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Standard Number 62368-1
  • Efficiency 96.5%
  • Size / Dimension 0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)