RBF63P06C16C
RBF63P06C16C
Part Number: RBF63P06C16C
Product Classification: Boxes
Manufacturer: Serpac
Description: ENCLOSURE PLASTIC 6.3"L X 3.15"W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Weight -
  • Color Clear
  • Thickness 0.120" (3.05mm)
  • Material Plastic, Polycarbonate
  • Design Cover Included
  • Height 2.170" (55.12mm)
  • Ratings IP67, NEMA 4X
  • Area (L x W) 19.0in² (123cm²)
  • Container Type Enclosure
  • Size / Dimension 6.300" L x 3.150" W (160.02mm x 80.01mm)