R80H54BS2PC-07
R80H54BS2PC-07
Part Number: R80H54BS2PC-07
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Nidec Components Corporation
Description: DC FAN ,80X80X80MM, 54VDC, 184.5
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Ingress Protection -
  • Weight -
  • Bearing Type Ball
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
  • Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
  • Width 80.00mm
  • Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Fan Type Tubeaxial (Dual)
  • Current Rating (Amps) 2.74A
  • Termination 4 Wire Leads per Fan
  • Voltage Range 40 ~ 60VDC
  • Power (Watts) 148 W
  • Air Flow 167.7 CFM (4.70m³/min)
  • RPM 14800 RPM
  • Noise 87.0dB(A)
  • Voltage - Rated 54VDC
  • Static Pressure 7.098 in H2O (1768.0 Pa)