R2E220-RB86-11
R2E220-RB86-11
Part Number: R2E220-RB86-11
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: ebm-papst Inc.
Description: AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMP
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Weight -
  • Air Flow -
  • Bearing Type Ball
  • Voltage - Rated 115VAC
  • Voltage Range -
  • Material - Frame -
  • Material - Blade Polypropylene (PP)
  • Static Pressure -
  • Ingress Protection IP44
  • Noise -
  • Approval Agency CE, CSA, UL
  • Power (Watts) 150W
  • Fan Type Motorized Impellers
  • Size / Dimension Round - 220mm Dia
  • RPM 2600 RPM
  • Features Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
  • Current Rating (Amps) 1.26A
  • Termination 4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Operating Temperature -13 ~ 176°F (-25 ~ 80°C)
  • Width 73.50mm