R2E220-RA38-01
R2E220-RA38-01
Part Number: R2E220-RA38-01
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: ebm-papst Inc.
Description: MOTORIZED IMPELLER
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Weight -
  • Air Flow -
  • Bearing Type Ball
  • Voltage Range -
  • Material - Frame -
  • Voltage - Rated 230VAC
  • Static Pressure -
  • Ingress Protection IP44
  • Noise -
  • Fan Type Motorized Impellers
  • Material - Blade Polyamide (PA), Nylon
  • Size / Dimension Round - 220mm Dia
  • Width 71.00mm
  • Operating Temperature -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
  • Current Rating (Amps) 0.470A
  • RPM 2050 RPM
  • Features Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
  • Power (Watts) 107W