R1610N-QA1-B202
R1610N-QA1-B202
Part Number: R1610N-QA1-B202
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: Marutsuelec
Description: POT 2K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Panel Mount
  • Number of Turns 1.0
  • Adjustment Type Side Adjustment
  • Resistive Material Carbon
  • Termination Style PC Pins
  • Built in Switch None
  • Taper Linear
  • Number of Gangs 1
  • Rotation 300°
  • Power (Watts) 0.125W, 1/8W
  • Actuator Type Slotted
  • Resistance (Ohms) 2k
  • Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
  • Actuator Length 0.591" (15.00mm)